Custom Labels
- (1)
- (1)
- (57)
- (35)
- (9)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (4)
- (5)
- (17)
- (8)
- (9)
- (5)
- (1)
- (4)
- (52)
- (7)
- (21)
- (14)
- (173)
- (1)
- (15)
- (7)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (30)
- (3)
- (1,154)
- (19)
- (8)
- (4)
- (17)
- (27)
- (7)
- (3)
- (28)
- (5)
- (17)
- (10)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (81)
- (2)
- (9)
- (30)
- (1)
- (4)
- (16)
- (5)
- (80)
- (8)
- (1)
- (4)
- (87)
- (7)
- (2)
- (9)
- (112)
- (3)
- (48)
- (3)
- (14)
- (4)
- (114)
- (22)
- (1)
- (40)
- (1)
- (5)
- (17)
- (1)
- (8)
- (1)
- (731)
- (117)
- (2)
- (114)
- (6)
- (22)
- (114)
- (37)
- (71)
- (4)
- (19)
- (2)
- (653)
- (1)
- (4)
- (1)
- (28)
- (23)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (8)
- (50)
- (5)
- (3)
- (1)
- (10)
- (20)
- (194)
- (13)
- (1)
- (2)
- (35)
- (1)
- (373)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (83)
- (283)
- (1)
- (1)
- (25)
- (16)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (126)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (36)
- (37)
- (296)
- (6)
- (27)
- (3)
- (200)
- (14)
- (13)
- (31)
- (8)
- (1,803)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (527)
- (9)
- (1,268)
- (3)
- (449)
- (102)
- (1)
- (11)
- (22)
- (1)
- (1,507)
- (12)
- (1,492)
- (122)
- (83)
- (1)
- (48)
- (54)
- (56)
- (204)
- (315)
- (51)
- (1)
- (11)
- (1,467)
- (6)
- (13)
- (1,078)
- (11)
- (35)
- (191)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (39)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (31)
- (9)
- (1)
- (3)
- (12)
- (204)
- (4)
- (4)
- (1)
- (17)
- (2)
- (10)
- (72)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (11)
- (4)
- (31)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (15)
- (498)
- (1)
- (5)
- (12)
- (2)
- (21)
- (38)
- (6)
- (10)
- (6)
- (32)
- (35)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (195)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (14)
- (6)
- (12)
- (6)
- (12)
- (4)
- (1)
- (37)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (223)
- (9)
- (2)
- (2)
- (79)
- (2)
- (12)
- (2)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (169)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (212)
- (8)
- (8)
- (5)
- (1)
- (6)
- (1)
- (208)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (62)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (1)
- (6)
- (3)
Filtered Search Results
Brady™ Fire Extinguisher Label: Vinyl, Red on White, 1.5 in H x 6 in W
Vinyl, Red on White, 1.5 in H x 6 in W: High gloss, durable, flexible vinyl with a permanent cold temperature pressure sensitive acrylic adhesive
Brady™ Hazardous Communication & Right-to-know Labels - Coated Paper
Coated Paper (B-235) features surface printed graphics on semi gloss paper label stock making it ideal for general label applications.
| Thickness (Metric) | 0.097 mm |
|---|---|
| Format | Label |
| Description | Label |
| Thickness (English) | 3.8 mil |
| Color | Black,Blue,Red,Yellow on White |
| Languages | English |
| Material | Paper |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Semi-gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic,Self-adhesive |
Brady Aggressive Adhesive Multi-Purpose Nylon Labels
Looking for a tough and versatile general-purpose label material? Look no further than the B-499 nylon cloth label material. Print almost anywhere with a Brady portable label printer.
Brady Chemical Resistant Cryogenic Polypropylene Labels
Read text and scan barcodes easily with high-performance B-7425 Chemical and Temperature Resistant Polypropylene that resists harsh lab processes.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Description | Chemical Resistant Cryogenic Polypropylene Labels |
| Length (Metric) | 7.6 m |
| Color | Black on White |
| Length (English) | 25 ft. |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Cartridge (Label) |
| Temperature Range (English) | -112°F to +158°F |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +70°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Personal Protection (PPE) Labels - Self-Sticking Polyester, Spanish
Personal Protection (PPE) Labels - Self-Sticking Polyester, Spanish: Self-Sticking Polyester (B-302) is a flexible polymer plastic over-laminated with a clear plastic coating to protect graphics against abrasion, sunlight, chemicals.
| Format | Label |
|---|---|
| Description | Label |
| Width (English) | 5 in. |
| Quantity | 5/Pk. |
| Languages | Spanish |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ANSI Z53.1-1967; ANSI Z535-2006; OSHA 1910.145 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 92.71 mm |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic,Self-adhesive |
| Height (English) | 3.5 in. |
| Size (English) | 5 x 3.5 in. (W x H) |
Brady™ Padlock Labels
Designed to fit steel padlocks. Brady™ Padlock labels are made of B-7569 vinyl.
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | Black,Red,White |
| Material | Vinyl Film (B-7569) |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Shape | Round |
|---|---|
| Format | Roll |
| Quantity | 500/Sheet |
| Material | Paper |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
Brady™ Self-extinguishing Tedlar™ Continuous Wrap Around Wire and Cable Labels for M6/M7 Printers
Heavy duty, high temperature, self-extinguishing wire and cable labels are most commonly used by aerospace, defense and mass transit industries where resistance to water, oil and other fluids is required.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Width (English) | 1.5 in. |
| Length (Metric) | 15.24 m |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 50 ft. |
| Material | PVF |
| For Use With (Application) | Circuit Board Labeling, Component and Equipment Labeling, Electrical Labeling, General Identification, Wire and Cable Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.091 mm |
| Format | Continuous |
| For Use With (Equipment) | M610, M611, M710 (with Media Adapter), BMP61, BMP71 (with Media Adapter) |
| Thickness (English) | 0.0036 in. |
| Temperature Range (English) | -94°F to +275°F |
| Latex Free | No |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM D 1000, MIL-M-87958 |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to +135°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ WorkHorse™ Series Open 1 in. Core Permanent Polyester Labels - Clear
Clear Polyester (B-430) labels are designed for applications that use barcodes, alphanumerics, graphic symbols and logos and require nameplate-like quality.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Description | Label |
| Color | Clear |
| Quantity | 1500/Roll |
| Material | Polyester |
| Height (English) Printable Area | 1 in. |
| Format | Roll |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP™12 Label Printer, BBP™11 Label Printer, BRADY 1244 Series Label Machine; BRADY 1344 Series Label Machine |
| Certifications/Compliance | ASTM B 117; ASTM D 1000; ASTM D 2979; ASTM G 155; CSA Approved; UL Recognized |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Height (English) | 1 in. |
Brady™ Hazardous Material Label: SODIUM CYANIDE
Provide workers with all of the chemical information needed for hazardous materials they may encounter. Brady™ Hazardous Material Labels are made of vinyl and display text in black on yellow.
Brady™ Machine and Equipment Label: LOW OVERHEAD CLEARANCE
Self-Sticking Polyester (B-302) is a flexible polymer plastic over-laminated with a clear plastic coating to protect graphics against abrasion, sunlight, chemicals.
Brady™ Inkjet Paper Label
Specially designed for use with inkjet printers, these low-cost paper labels maintain high quality with reliable high-resolution, full-color graphic output.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Component and Equipment Labeling, General Identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.175 mm |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| For Use With (Equipment) | J4000 Printer |
| Thickness (English) | 0.0069 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +140°F |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Machine/Equipment Label, Header: WARNING, Legend: Keep hands away
Communicates important safety information and machine operational instructions. Brady Machine and Equipment Labels are made of durable, self-sticking polyester and most feature pictograms as well as text to inform safety procedures and potential hazards with machine operation.
Brady™ Bilingual Arc Flash Labels - Self-Sticking Polyester - 3.5 in H x 5 in W, Warning Header, 100/roll
English and Spanish Bilingual: Self-Sticking Polyester (B-302) is a flexible polymer plastic over-laminated with a clear plastic coating to protect graphics against abrasion, sunlight, chemicals.
Brady™ Repositionable Continuous Vinyl Cloth Label Tape for M6/M7 Printers
Once applied, CleanLift™ Series Vinyl Cloth Labels are permanent or repositionable.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Asset Tracking, Barcode Labeling, Circuit Board Labeling, Equipment Labeling, Electrical Labeling, General Identification, Wire and Cable Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.185 mm |
| Format | Continuous |
| Thickness (English) | 0.0073 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +176°F |
| Latex Free | No |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM B 117, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, UL Recognized |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +80°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Semi-gloss |
| Adhesive Type | Repositionable Rubber |